Hamilelik her ne kadar normal ve fizyolojik bir durum ise de anne adaylarının bu dönemi hem ruhsal açıdan hem de vücudun biyolojisi açısından sağlıklı bir şekilde geçirmesi büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde değişen vücut yapısına uygun giysilerin kullanımı anne ve bebek sağlığı üzerinde etkilidir ve kişinin kendini giysiler içerisinde rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Kişinin kendisini rahat hissedebilmesi vücuduna uygun, hareket serbestliği sağlayan ve hava koşullarına uygun olan giysilerle mümkündür.

İlk üç veya dördüncü ayına kadar hamilelerin büyük bir çoğunluğu hamile giysilerine ihtiyaç duymamakta, bu aylara kadar daha önceki giysilerinin tamamından olmasa bile bir kısmından faydalanabilmektedirler. Bu aylardan sonra ilk aylara oranla kilo artışı hızlanmakta ve vücuttaki fiziksel değişiklikler artmaktadır. Değişen bu vücut yapısına uygun giysilerin artık giyilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında iyi görünmek, kişinin kendisini her açıdan daha iyi hissetmesine de yardımcı olacaktır. Kadınlar, bu dönemdeki giysilerini her zaman olduğu gibi sosyal statü, kişisel özellikler, yaş, eğitim ve ekonomik olanaklarına bağlı olarak belirlemektedir. Bu konudaki en önemli nokta ise her kadının kendi zevk, ihtiyaç ve bütçe olanaklarına uygun giysiye kolayca ulaşabilmesi ve doğru seçimleri yapabilmesidir.

Hamilelik insan yaşamı boyunca sadece 9 ay 10 günlük bir zaman diliminde yaşanmaktadır. Bu nedenle hamile giysilerinin geçici bir zaman diliminde kullanılması nedeniyle insanlar çok fazla giysi satın almak istememektedirler. Oysa hamilelik kısa sürmesine rağmen anne ve çocuk sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kullanılan giysilerin anne sağlığını bozmayacak, kullanım esnasında rahatsız etmeyecek nitelikte olması gerekmektedir. Hamilelik esnasında özellikle vücut organlarını sıkmayacak şekilde rahat giysiler tercih edilmelidir. Geçmişte hamile giysisi seçenekleri genellikle; Jean salopetler, robadan büzgülü jileler ve beli lastikli pantolonlarla sınırlı kalmıştır. Bugün artık bazı markalar, hamile giyimlerinin önemini fark ederek sezon eğilimlerini yansıtan spordan abiyeye, günlük giyimlerden ofis giysilerine kadar uzanan hamile koleksiyonlarını pazara sunmaya başlamışlardır.

Ayrıca günümüzde çalışan bayan sayısı geçmişe oranla daha çok artmıştır. Çalışılan  kurumlarının hepsi farklı zorunluluklara sahiptir. Her iş yerinin kendine ait kılık-kıyafet kuralları bulunmaktadır. Çalışırken giyilen hamile giysilerinin işyeri şartlarına uygun olmasının yanında anne ve bebeğin sağlığını kötü yönde etkilemeyen, çalışma ortamında problem yaratmayan niteliklerde olması gerekmektedir.

Hangi kıyafetler tercih edilmelidir?

Hamilelikte kıyafet seçimi, anne adayının fiziksel gelişimi ve psikolojik süreci kadar önemli bir konudur. Hamilelik dönemi boyunca anne adayının rahat ve sağlık kıyafetler giymesi gerekir.

  • Hamilelik döneminde, anne ve bebeğin sağlığı için dar giysilerden uzak durulmalıdır. Özellikle karın bölgesini sıkan veya rahatsız eden  kıyafetlerin tercih edilmemelidir.
  • Rahat ve spor kıyafetler (Eşofmanlar, geniş şortlar ve bol tişörtler) hamilelik dönemi için uygundur.
  • Hamilelikte giyilen kıyafetler pamuklu kumaştan olmalıdır. Kış mevsiminde ise yünlü kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Hamilelikte ateş basmaları normaldir ve sıklıkla yaşanır. Bu dönemde giyilen kıyafetlerin nefes alabilen malzemelerden yapılmış olması önem taşır. Cotton, viskon cotton, yüzde 100 viskon ve ipek olanlar tercih edilebilir.

Uzak durulması gereken kıyafetler nelerdir?

  • Sentetik kıyafetler ve iç çamaşırları
  • Çok dar pantolonlar
  • Sıkı ve sert malzemeden yapılmış sutyenler
  • Kan dolaşımını zorlayan ve bacağı sıkan çoraplar giyilmemelidir.

Kaynak: Mızrak Ş, Güzel S.Hamilelerde giyim problemleri ve tercihleri. Electronic Journal of Vocational Colleges December/Aralık 2011